Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

SLD o sondażach, Kukizie i nadchodzących wyborach

dodano 2015-06-06 22:45 w kategorii: Powiatowe

LEWICA MUSI IŚĆ RAZEM DO WYBORÓW:

    Na zaproszenie przewodniczącego Rady Wojewódzkiej SLD w Gdańsku Jerzego Śniega, będącego jednocześnie szefem struktur powiatowych Sojuszu w Kwidzynie, we wtorek 2 czerwca gród nad Liwą odwiedził członek Rady Krajowej SLD, przewodniczący Zarządu Krajowego „Pokolenia”, profesor dr hab. nauk prawnych – dyrektor Instytutu Prawa i Administracji Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, a jednocześnie były poseł czterech kadencji, w tym przewodniczący Klubu Parlamentarnego SLD, były minister sprawiedliwości – JERZY JASKIERNIA. Towarzyszył mu przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego „Pokolenia” w Gdańsku – JACEK GIBAŁA.

    Podczas konferencji prasowej w siedzibie kwidzyńskiego SLD Jerzy Jaskiernia skomentował wynik wyborów prezydenckich oraz podjęte 30 maja decyzje władz krajowych SLD. Należy umocnić i skonsolidować partię przed październikowymi wyborami parlamentarnymi. Temu służyć ma powołanie na szefa sztabu wyborczego Włodzimierza Czarzastego oraz zmiany we władzach SLD, w tym wybór na wiceprzewodniczących Marka Balta i Dariusza Jońskiego. Gość podkreślił potrzebę zjednoczenia całej formacji lewicowej i wystawienia wspólnych kandydatów. Nawet przeciwnicy SLD przyznają, ze to najsilniejsze ugrupowanie lewicowe i bez niego nie da się skonstruować jednej listy do wyborów.

    Najważniejszy będzie jednak wspólny program. Ostatnie wybory pokazały, że w Polsce mimo opowieści o „zielonej wyspie” i dobrych wyników makroekonomicznych rośnie niezadowolenie społeczne z powodu coraz większych nierówności ekonomicznych, umów śmieciowych prowadzących do powstania prekariatu i braku perspektyw dla młodzieży oraz innych grup społeczno – zawodowych. Ruch Kukiza to wykorzystał, a hasło wprowadzenia JOW-ów, którego skutków ewentualnej realizacji większość ludzi nie do końca rozumie, to tylko pretekst. Jaskiernia przypomniał, że jako członek Komisji Konstytucyjnej był w 1997 roku za zapisem, że w Polsce są wybory proporcjonalne, aby zagwarantować istnienie pluralizmu politycznego. Uzasadnił, że wprowadzenie JOW-ów doprowadziłoby wprost do powstania u nas systemu dwupartyjnego, w którym większość mieszkańców danego okręgu wyborczego nie miałaby w Sejmie swojego posła. O wiele lepszy i bardziej sprawiedliwy byłby już  mieszany system niemiecki, w którym można przeforsować wybór do Bundestagu popularnego polityka spoza danej partii.

     Zaproponowane przez prezydenta Komorowskiego drugie, obok wprowadzenia JOW-ów, pytanie referendalne w sprawie zaprzestania finansowania partii politycznych z budżetu prowadziłoby – w przypadku akceptacji społecznej -  do korupcji politycznej i szybkiego powstania podejrzanych powiązań na styku partii z biznesem i strukturami przestępczymi. Na zawartą w trzecim pytaniu sugestię rozstrzygania sporów i niejasności z urzędami skarbowymi na korzyść podatnika, sprawująca władzę od prawie 8 lat PO już dawno powinna zareagować pozytywnie.

    Jerzy Jaskiernia uważa , że mimo nośności pytań przewidzianych w referendum nie będzie ono miało mocy wiążącej, ze względu na brak wymaganej frekwencji. Polska bowiem należy do krajów, których obywatele najmniej chętnie chodzą na wszelkie wybory. Widać to było w wyborach europarlamentarnych, samorządowych i prezydenckich. W tych ostatnich dopiero w II turze frekwencja nieznacznie przekroczyła 50 %. W Polsce parlament ma też bardzo niski autorytet społeczny i politycy oraz media robią wszystko, go jeszcze bardziej podważyć. Tak sytuacja jest nie do pomyślenia na przykład w Niemczech, gdzie nikt nie kwestionuje pozycji Bundestagu. 

    SLD powinno natomiast dążyć do wprowadzenia kadencyjności pełnienia mandatów posłów i senatorów oraz we władzach samorządowych, to pomogłoby rozbić skostniały system, w którym rząd, sejm senat, prezydent czy burmistrz są z jednej partii. Ludzie nie chcą inercji, zastoju, chcą zmian, co pokazały ostatnie wybory i wygrana Andrzeja Dudy.  

   Gość [przedstawił też działalność stowarzyszenia „Pokolenia”. Które ma charakter pluralistyczny i w tym roku obchodzi swoje 25 – lecie. Na spotkaniach w całej Polsce odbywają się bardzo ciekawe dyskusje i wymiana poglądów. W naszym kraju około 25 – 30 % ludzi deklaruje poglądy lewicowe, co powinno pomóc w mobilizowaniu tych co „mają serce po lewej stronie” , zachęcać do zjednoczenia całej lewicy i wypracowania dobrego programu, wychodzącego naprzeciw oczekiwaniom społecznym. Gość przyznał, że dużo elementów programu lewicowego przejął PiS i częściowo także PO. Wiąże się to z załamaniem na Zachodzie neoliberalnej wizji rozwoju, co ilustruje sytuacja w Grecji, Hiszpanii, Portugalii i innych krajach. Szuka się alternatywy kwestiach społeczno – gospodarczych i tu jest szansa dla polskiej lewicy. Ale jednocześnie lewica to także hasła tolerancja, prawa obywatelskie, poszanowanie praw mniejszości. Z tym w Polsce jest najtrudniej, jeżeli chodzi znalezienie  większości parlamentarnej do przeforsowania na przykład sprawy in vitro, czy zgłoszonych przez SLD związków partnerskich.  

    Odpowiadając na pytania Jerzy Jaskiernia raz jeszcze podkreślił potrzebę jedności na lewicy, gdyż tylko w ten sposób można będzie przerwać obecne niskie notowania w sondażach i uzyskać dobry wynik w jesiennych wyborach. Jerzy Śnieg podziękował Jerzemu Jaskierni za bardzo ciekawe wystąpienie i towarzyszył gościom podczas zwiedzania Kwidzyna.Komentarze

Wydarzenia

 • Wieś od nowa musi się nauczyć ze sobą współpracować

  wczoraj o 16:07

  Kilkuset delegatów na Kongres Wsi Polskiej w Unii Europejskiej wyraziło wolę corocznego zwoływania Kongresu, który byłby poprzedzony 16 wojewódzkimi spotkaniami oraz przygotowywaniem „Raportu o stanie wsi polskiej”. Coroczny raport opisywałby sytuację na polskiej wsi w danym roku, a także zawierałbyczytaj więcej»

 • Liberadzki: Sąd nad Polską

  przedwczoraj o 10:17

  - Moim zdaniem koledzy z PiS popełnili wielki błąd. Parlament Europejski jest miejscem, gdzie z natury rzeczy się dyskutuje, gdzie decyzje wypracowuje się w dialogu. Rejterada, niepodejmowanie dialogu, musi skończyć się katastrofą - powiedział prof. Bogusław Liberadzki w wywiadzie dla "Trybuny".czytaj więcej»

 • Gawkowski: Idąc logiką PiS, wyburzmy Katowice – dawny Stalinogród

  przedwczoraj o 10:00

  - Pałac Kultury i Nauki nie nosi już imienia Stalina, ale przypominam, że mieliśmy takie miasto „Stalinogród”, a obecne Katowice. Idąc logiką PiS, wyburzmy Katowice – ocenił Krzysztof Gawkowski w programie „Tak Jest”.czytaj więcej»

 • Łybacka: Wstrzymałam się od głosu z powodu zapisów o ewentualnych sankcjach

  2 dni temu, 2017-11-16

  - Nie jest to powód do radości, iż po raz piąty w tej kadencji debatowaliśmy na temat stanu praworządności w Polsce. Parlament Europejski przyjął rezolucję w tej kwestii, głosowanie nad nią uzależniałam od losów punktu nr 14, który mówił o możliwości wprowadzenia sankcji – stwierdziła Krystyna Łybacczytaj więcej»

 • SLD w Warszawie apeluje o zaskarżenie decyzji wojewody o dekomunizacji

  3 dni temu, 2017-11-16

  Uchwała Rada Miasta Stołecznego Warszawy mówi jasno, że dopiero pięć lat po śmierci można nadawać ulicom imię danej osoby. W związku z tym apelujemy do wszystkich radnych m.st. Warszawy, aby w dniu dzisiejszym zaskarżyć decyzję wojewody mazowieckiego do sądu administracyjnego – powiedział podczas brczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.